فروشگاه کتاب , فایل و داستان های صوتی باقرالعلوم

دانلود فایل های تخصصی و کتاب های فنی مهندسی , تحقیق و مقاله دانشجویی , رمان , داستان , کار آفرینی و طرح توجیهی , صوتی

اطلاعیه فروشگاه

با عرض سلام خدمت شما خریدار گرامی، امیدواریم از خرید فایل های این سایت راضی باشید و نهایت استفاده را بکنید. با تشکر از حسن انتخاب شما. یا علی

عرفان و صوفی

مقدمه

دردم‌ از يار است‌ و درمان‌ نيز هم‌

 دل‌ فداي‌ او شد و جان‌ نيز هم‌

آنانكه‌ اهل‌ هدايتند داراي‌ چراغ‌ معرفتند محرم‌ اسرار حضرت‌ عزتند هر حجايي‌ در راه‌ افتدمي‌برند و هواي‌ نفس‌ را به‌ رياضت‌ از خود دور كنند بهترين‌ كارها شناختن‌ حق‌ تعالي‌ است‌ كه‌ اول‌و آخر همه‌ چيزهاست‌.

عرفان‌ يكي‌ از تابناك‌ترين‌ تجليات‌ انديشه‌ بشري‌ است‌ كه‌ موجب‌ و موجد بسياري‌ ازپديده‌هاي‌ فكري‌ و هنري‌ بوده‌ است‌ و آن‌ طريقه‌اي‌ از معرفت‌ در نزد آن‌ دسته‌ از صاحب‌ نظران‌است‌ كه‌ بر خلاف‌ اهل‌ برهان‌ و كشف‌ حقيقت‌ بر ذوق‌ و اشراق‌، بيشتر اعتماد دارند تا بر عقل‌ واستدلال‌.

اساس‌ عرفان‌ عبارتست‌ از اعتقاد به‌ امكان‌ ادراك‌ حقيقت‌ از طريق‌ علم‌ حضوري‌ و اتحاد عاقل‌و معقول‌ به‌ عالم‌ درون‌ و بدين‌ قرار، عارف‌ ذات‌ مطلق‌ را نه‌ به‌ برهان‌، بلكه‌ به‌ ذوق‌ و وجد درك‌مي‌كند و به‌ اعتقاد او اگر براي‌ دريافت‌ جمال‌ حق‌ و نيل‌ به‌ آن‌ راهي‌ هست‌ راه‌ عشق‌ است‌ نه‌ راه‌عقل‌ .

و اما درد همان‌ عشق‌ است‌ و درمان‌ همان‌ وصل‌. گرچه‌ پير هرات‌ گويد «عشق‌ درد نيست‌ ليكن‌به‌ درد آرد» و هم‌ در اين‌ راه‌ خطرات‌ بسيار است‌ و سرها بايد انداخت‌ و جانها فدا كرد.

و چون‌ پرتو عشق‌ و عرفان‌ بر تن‌ آدمي‌ تابيدن‌ گيرد نور معرفت‌ از روزنه‌ جان‌ او سر مي‌زند آن‌چنان‌ نسبت‌ به‌ معشوق‌ مهربان‌ مي‌شود و به‌ حدي‌ مي‌رسد كه‌ هر آنچه‌ دارد در كف‌ مي‌نهد و درپاي‌ معشوق‌ مي‌ريزد و بر سر قمار عشق‌ در مي‌بازد و در راه‌ معشوق‌ خود را ناديده‌ مي‌گيرد و به‌استقبال‌ بلاها و خطرات‌ مي‌رود و از هيچ‌ چيز نمي‌هراسد و در واقع‌ در اينجاست‌ كه‌ دردي‌ كه‌متحمل‌ مي‌شود با لذت‌ و جان‌ دل‌ پذيرا مي‌شود و به‌ جاي‌ رنج‌ لذت‌ها نصيب‌ خودش‌ مي‌كند.

البته‌ درجات‌ درد نيز در افراد مختلف‌ تفاوت‌ دارد حذبات‌ عشق‌ در دلهاي‌ اشخاص‌ بر اساس‌ظرفيت‌ و استعداد و شايستگي‌ جلوه‌ گر است‌ و جلوه‌ سلطنت‌ عشق‌ بر تختگاه‌ دل‌ هر عاشقي‌ به‌گونه‌اي‌ است‌ كه‌ او را سزد. چنانكه‌ بعضي‌ها را همچون‌ دريا به‌ تلاطم‌ و حركت‌ وا مي‌دارد و به‌بعضي‌ به‌ ظاهر آرامش‌ مي‌دهد و به‌ سكوت‌ و سكون‌ مي‌خواند يكي‌ از سر درد، گريه‌ مي‌آغازد وديگري‌ از مستي‌ و سرخوشي‌.

اما عارف‌ درد را با تمام‌ سوزناكي‌ اش‌ مي‌پذيرد چنانكه‌ عطار مي‌گويد :

كفر كافر را و دين‌ ديندار را

ذره‌اي‌ دردت‌، دل‌ عطار را

درد موهبتي‌ الهي‌ است‌ كه‌ بر قلب‌ شايسته‌ مي‌رسد كه‌ در نزد صاحب‌ دردان‌ جايگاهي‌ ارزشمندداشته‌ و دارد در واقع‌ (درد حالتي‌ است‌ كه‌ است‌ كه‌ از محبوب‌ ظاهر شود و محب‌ طاقت‌ تحمل‌آن‌ را ندارد)  اگر قصه‌ حرمان‌ و غصه‌ هجران‌ اين‌ نوع‌ شكايتي‌ بودي‌ و آن‌ در طول‌ حكايتي‌نمودي‌ كه‌ به‌ دستياري‌ قلم‌ به‌ زبان‌ دراز و مددكاري‌ طبع‌ سخن‌ طراز بيان‌ توانستي‌ كرد و در ميان‌توانستي‌ آورد مي‌شنيدي‌ كه‌ اين‌ سوختگان‌ داغ‌ فراق‌ و دل‌ افروختگان‌ آتش‌ اشتياق‌ در كوچه‌ غم‌ ودوري‌ و كنج‌ كاشانه‌ ناصبوري‌ چه‌ غمها ديده‌ و چه‌ الم‌ها كشيده‌اند......

29 صفحه ووردپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,800 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
sufi_968965_4472.zip43.3k

تحقیق در مورد حافظ

مقدمه مقدمه اي که مي نويسم درباره سرور بزرگ ما ، شخص فرشته خوي ، مايه افتخار دانشمندان ، استاد استادان ادب ، معدن لطايف روحاني ، گنجينه معرفت ، شمس الدين محمد حافظ شيرازي است . شاعري که مذاق عوام را با سخنان شيوا ، شيرين کرده و دهان خواص را با معاني دلربا نمکين ساخته است . هم ظاهر بينان را با خود آشنا کرده و هم ذهن معرفت جويان را روشني بخشيده ، در هر واقعه اي ، سخني مناسب حال گفته و درباره هر موض ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,800 تومان

تحقیق در مورد مولانا

جلال‌الدين محمد بلخي ( مولوي) جلال‌الدين محمد، كه با عناوين « خداوندگار»، « مولانا»، « مولوي»، « ملاي روم» و گاه با تخلص « خاموش» در ميان پارسي زبانان شهرت يافته، يكي از شگفتيهاي تبار انساني است. از عنوان‌هاي او، « خداوندگار» و « مولانا» در زمان حياتش رواج داشته و «مولوي» در قرن‌ها ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,600 تومان